Czy założenie dwóch prezerwatyw to dobry pomysł?

Pytanie: Moja dziewczyna i ja zdecydowaliśmy się na uprawianie seksu. Jesteśmy jednak dość młodzi i boimy się o ciążę. Ktoś mi powiedział ze założenie dwóch prezerwatyw zamiast jednej zwiększa skuteczność antykoncepcji. To prawda?

Odpowiedź: Założenie dwóch prezerwatyw na raz nie jest zalecane. Nie tylko nie zwiększa to skuteczności prezerwatyw, a może ja dodatkowa obniżać.

Założenie dwóch prezerwatyw może zwiększyć tarcie pomiędzy prezerwatyw podczas stosunku, zwiększając prawdopodobieństwo ześlizgnięcia się lub przerwania. Podobnie dzieje się w przypadku używania męskiej i żeńskiej prezerwatywy w tym samym czasie. Po prostu nie jest to dobry pomysł.

Prezerwatywy to skuteczna metoda ochrony przed ciąża. Badania wykazały, że tylko dwie na 100 par, które używają prezerwatyw poprawnie i konsekwentnie zachodzi w niechcianą ciążę. Oznacza to ze skuteczność prezerwatyw to 98% - przy poprawnym stosowaniu. Warto pamiętać, że kiedy prezerwatywa „nie zadziała” poprawnie, jest to najczęściej wynikiem błędu człowieka – np. niepoprawnego założenia czy użycia przeterminowanych prezerwatyw. Dlatego warto dobrze zapoznać się z ulotka dołączoną do opakowania lub obejrzeć filmiki o tym jak poprawnie założyć prezerwatywę.  Więcej: Jak założyć prezerwatywę?

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży możecie użyć dodatkową metodę antykoncepcji np. globulki, tabletki antykoncepcyjne czy inne metody hormonalne. Pamiętajcie jednak, że środki plemnikobójcze i hormonalne zabezpieczają jedynie przed ciążą i nie są skuteczne w zapobieganiu chorób przenoszonych drogą płciową.