Czy prezerwatywa na pierwszy raz wystarczy?

Pytanie: Moja dziewczyna i ja zdecydowaliśmy się na pierwszy raz. Boimy się jednak ciąży. Czy prezerwatywa wystarczy? 

Odpowiedź Prezerwatywa jest skuteczna metoda zapobiegania ciąży, jednak nie daje ona 100% ochrony. Wypadki się zdarzają, a jeśli nie macie wprawy w zakładaniu prezerwatywy ryzyko wzrasta. Jeśli obawiacie się ciąży, powinniście użyć dodatkowych metod antykoncepcyjnych, np. globulek lub antykoncepcji hormonalnej. Pamiętaj, ze mimo ze jest to wasz pierwszy raz – ryzyko ciąży istnieje! Niektórzy uważają że przy pierwszym razie nie można zajść w ciążę - jest to jednak mit.

Jeśli poprawnie użyta, prezerwatywa daje około 98% skuteczności. Ludzie nie są jednak aż tak perfekcyjni wiec w rzeczywistości ich skuteczność to 82%.

Wiele osób denerwuje się podczas swojego pierwszego razu. Jeśli dodatkowo martwcie się o zajście w ciążę, stres może się zwiększyć i sprawić że wasz stosunek nie będzie aż tak przyjemny jak sobie to wyobrażaliście. Dlatego najlepiej będzie jeśli pożądanie się zabezpieczycie i użyjecie więcej niż jednej metody antykoncepcyjnej.

Pamiętajcie ze bezpieczny seks to nie tylko zapobieganie ciąży, ale także ochrona przed chorobami przenoszonymi droga płciową. Warto również pamiętać że użycie dwóch prezerwatyw na raz nie tylko nie zwiększa ich skuteczności, a może ją obniżyć. Istnieje wtedy większa szansa, że prezerwatywa zsunie się podczas stosunku. 

Wiecej: Metody antykoncepcji