słowniczek

 
 

Aborcja

Zamierzone i przedwczesne zakończenie ciąży w wyniku interwencji zewnętrznej, np. działań lekarskich

Abstynencja seksualna  

Powstrzymywanie się od aktywności seksualnej, z różnych powodów: religijnych, społecznych, filozoficznych, fizjologicznych, psychologicznych lub losowych (rozstanie, osamotnienie). Promowanie abstynencji seksualnej nie zmniejsza odsetka nastolatek w ciąży.

AIDS i HIV

AIDS to angielski skrót od Acquired Immunodeficiency Syndrome, którego polskim rozwinięciem jest Zespół Nabytego Niedoboru Odporności. AIDS powoduje wirus HIV, który niszczy zdolność organizmu do obrony przed infekcjami i chorobami. Nowoczesne leki antyretrowirusowe spowalniają rozwój wirusa HIV, wydłużając w długość życia i podnosząc jego jakość. AIDS uważa się za chorobę przewlekłą, a całkowita eliminacja HIV z organizmu jest niemożliwa.

SEKS ANALny

Seks analny to stymulacja odbytu partnera lub partnerki – penisem, specjalnymi przedmiotami, palcami, językiem czy dłonią.  Seks analny bywa uprawiany zarówno przez pary homoseksualne, jak i heteroseksualne.

Aseksualizm

Osoba aseksualna nie odczuwa pożądania seksualnego do żadnej z płci.  Aseksualiści dziela się na: aromantycznych (brak pociągu romantycznego do żadnej płci), biromantycznych, heteroromantycznych, homoromantycznych oraz Grey-A (odczuwających okazjonalny pociąg romantyczny lub seksualny) oraz demiseksualnych (ktorzy odczuwaja pociąg seksualny jednie w sytuacji nawiązania bliskich relacji z daną osobą).

Błona dziewicza

Mały kawałek tkanki częściowo przesłaniający wejście do pochwy u kobiet, które nie uprawiały wcześniej stosunków pochwowych. Błona może ulec podczas masturbacji z użyciem palców czy długich przedmiotów, podczas stosunku pochwowego, ale także podczas uprawiania niektórych sportów czy stosowania tamponów czy kubeczków menstruacyjnych. Posiadanie błony dziewiczej nie jest już wyznacznikiem dziewictwa. 

Cyberseks

Rodzaj seksualny, w którym partnerzy komunikują się (wizualnie lub nie) przez Internet. Cyberseksowi może, lecz nie musi, towarzyszyć masturbacja. 

defloracja

Defloracja to przerwanie błony dziewiczej. 

Dni płodne

Podczas dni płodnych stosunek seksualny bez zabezpieczenia (bądź sytuacja w której sperma dostaje się do okolic pochwy) może zakończyć się ciążą.  Nie da się jednoznacznie wyznaczyć dni płodnych jedynie na podstawie kalendarzyka. 

Dziewictwo

Umowny stan, w którym kobieta lub mężczyzna nigdy nie uprawiali stosunków seksualnych. 

Ejakulacja

Ejakulacja to inaczej wytrysk, czyli uwolnienie spermy z penisa podczas orgazmu. 

Ejakulat

Sperma wydzielana podczas wytrysku 

Endokrynolog

Lekarz specjalista, który zajmuje się hormonami człowieka, także hormonami płciowymi. 

Erekcja 

Inaczej wzwód. Jest to stan, w którym pod wpływem podniecenia seksualnego penis wypełnia się krwią oraz wydłuża się i powiększa jego obwód. 

fallus

Fallus to inaczej penis (z łaciny).

Fellatio

Fellatio to inaczej seks oralny – pieszczenie genitaliów mężczyzny przez partnera lub partnerkę ustami lub językiem

Feminizm

Ruch społeczno-polityczny, walczący o równouprawnienie kobiet we wszystkich dziedzinach życia. Wszystkie nurty feminizmu oparte są na przeciwdziałaniu dyskryminacji kobiet ze względu na ich płeć, o prawie kobiet do emancypacji, sprzeciwie wobec seksizmu i patriarchatu.

fetysz

Fetyszyzm to forma zaburzenia preferencji seksualnych. Fetyszem może być każdy przedmiot lub sytuacja np. stopy czy lateks. 

homofobia 

Wrogość do osób homoseksualnych.

Petting 

Petting to forma aktywności seksualnej, mająca na celu osiągniecie orgazmu, ze świadomym pominięciem stosunku seksualnego. 

Preejakulat

Płyn wydobywający się z członka, gdy mężczyzna jest podniecony, jeszcze przed osiągnieciem orgazmu. Nie ma pewności czy zawsze znajdują się w nim plemniki, ale istnieje takie ryzyko, a wiec także ryzyko ciąży jeśli preejakulat znajdzie się w pochwie. W preejakulacie mogą znajdować się wirusy, więc istnieje możliwość zakażenia chorobami przenoszonymi droga płciową, w tym HIV.

QUEER

Osoba o tożsamości nie-heteroseksualnej tożsamości płciowej – osóba nieheteronormatywna i dażąca do nieszufladkowania się.

SEKSIZM

Dyskryminacja ze względu na płeć. 

Transpłciowość

Sytuacja w której osoba, chociażby częściowo, nie utożsamia się ze swoja płcią biologiczną.

Transwestytyzm

Upodabnianie się do płci przeciwnej w celu osiągnięcia satysfakcji emocjonalnej lub seksualnej