Czym jest gwałt?

noun_302798.png

Gwałt to seks pochwowy (waginalny), analny lub oralny bez czyjeś zgody. Napaść seksualna to umyślne dotykanie Twojego ciała o charakterze seksualnym, bez Twojej zgody. Dotyczy to dotykania ciała w ubraniu lub bez, czyimś ciałem lub przedmiotami. I gwałt i napaść seksualna są przestępstwem. Przestępstwem jest też podawanie komuś substancji odurzających z zamiarem odbycia stosunku seksualnego.   

Niestety, miliony kobiet i dziewczyn zostaje zgwałcona każdego roku. Wiele z nich zostaje zgwałconych przez osoby im bliskie – partnerów, członków rodziny, znajomych czy przyjaciół. To nie prawda, ze gwałt może być popełniony tylko przez osoby nam nieznane.

Kobieta i mężczyzna muszą  wyrazić zgodę na stosunek seksualny. Musi być to oczywista zgoda, nie domyślna, i wyrażona przez osobę z pełną świadomością swojego wyboru. Uprawianie seksu z kimś kto nie jest w stanie wyrazić zgody na stosunek (bo, np. jest pijany/pijana) jest gwałtem.

Gwałt nigdy nie jest wina osoby zgwałconej – nie zależnie od tego jak bardzo była pijana, odurzona lub jakie ubrania miała na sobie. Wina jest zawsze po stronie gwałciciela.

Aby zgłosić gwałt, należy skontaktować się z policja. Jeśli zostałeś / zostałaś zgwałcona, powinnaś/powinieneś udać się tez do lekarza aby wykluczyć obrażenia wewnętrzne lub ciążę. Możesz także zadzwonić na Niebieska Linie (22 668 70 00) lub poszukać placówek w Twojej okolicy które pomogą ci w tej sytuacji.