Moje piersi sa różnej wielkości, czy to normalne?

Piersi i sutki różnej wielkości są zupełnie normalne, zwłaszcza u dziewcząt w okresie dojrzewania. Każdy człowiek jest inny i chyba żadna kobieta nie ma dwóch identycznych piersi (albo jakiekolwiek innej części ciała). W rzeczywistości, asymetria - gdzie jedna część ciała, jak stopy czy dłonie, jest nieco innej wielkości lub kształtu - jest bardzo powszechna u ludzi.

Gdy dziewczęta rozpoczynają dojrzewanie, zwykle w wieku od 8 do 13 lat, ich piersi zaczynają rosnąć. Jest to znane jako pączkowanie piersi. Można wtedy zauważyć, że jedna z twoich piersi zaczyna się rozwijać przed drugą lub że szybciej rośnie. Zazwyczaj ta różnica wyrównuje gdy dziewczyna jest starsza, zwykle w wieku 20. Ale to również zupełnie normalne gdy piersi pozostają od siebie różne, nawet już gdy są w pełni rozwinięte.

Niektóre dziewczęta z piersiami różniej wielkości martwią się, że coś jest z nimi nie tak, ale zazwyczaj nie ma żadnych powodów do niepokoju. Jeśli jesteś naprawdę martwisz się o rozmiar swoich piersi, porozmawiaj z lekarzem lub ginekologiem.