Jak rozmawiać z doroslymi o swoim ciele i zdrowiu?

noun_18441.png

Niektórzy wstydzą się rozmawiać na temat swojego ciała, zdrowia czy seksu z dorosłymi. Rozmowa z rodzicem, nauczycielem czy lekarzem może być dosyć krepująca. Jednak nawet jeśli się wstydzisz, czasami taka rozmowa jest konieczna. Rodzice mogą odpowiedzieć na wiele pytań o dojrzewaniu, ciele czy stosunkach seksualnych. Lekarze są ekspertami, którzy pomogą Ci rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące twojego zdrowia lub ciała, i pomogą Ci jeśli cos z Twoim ciałem dzieje się tak jak nie powinno.

Dlaczego rozmawiać z rodzicami?

Pomyśl o tym: twoi rodzice mają ciała i tez kiedyś byli nastolatkami. Tak więc są szanse, ze mieli podobne do ciebie wątpliwości. A jeśli nie znają odpowiedzi, mogą pomóc Ci je znaleźć lub umówić cię ze specjalista. Rodzice o Ciebie dbają i na pewno będą chcieli Ci pomoc.

Jeśli czujesz, że naprawdę nie możesz porozmawiać z rodzicami o tym, co dzieje się z Twoim ciałem, poszukaj dorosłego, któremu ufasz – może to być rodzeństwo, kuzyn, ciotka lub wujek, nauczyciel, lekarz czy znajomy. Pamiętaj, ze nie ma głupich pytań.

Jak rozmawiać z dorosłymi?

Zanim zaczniesz, zastanów się, co chcesz wyciągnąć z tej rozmowy. Szukasz podstawowych informacji, porady na temat antykoncepcji? Czy dowiedzieć się czegoś na temat dojrzewania lub związków? Wiedząc jakie chcesz odpowiedzi sprawi że łatwiej będzie Ci je zdobyć. Możesz nawet zrobić kilka notatek lub napisać kilka pytań.

Jeśli nie wiesz jak zacząć rozmowę, rozważ te wskazówki:

  • Użyj programu telewizyjnego lub filmu jako wprowadzenia do tematu
  • Rozpocznij rozmowę mniej kłopotliwym pytaniem, np. „W jakim wieku zacząłeś…?"
  • Poszukaj artykułu w Internecie dotyczącego twojego problemu, wydrukuj i pokaz dorosłemu, pytając czy uważa ze są to wartościowe informacje
  • Pomyśl o tym, co chcesz powiedzieć przed rozpoczęciem rozmowy
  • Powiedz wprost, ze denerwujesz się ta rozmowa lub czujesz się nieswojo rozmawiając na ten temat z dorosłym. Sprawi to, że twój rozmówca na pewno będzie wrażliwszy na twoje uczucia.
  • Jeśli jest to łatwiejsze, zacznij od wysłania SMS-a, maila czy napisania liściku.