Dlaczego miesiączka się spóźnia?

Okres może się spóźniać z wielu powodów. Oczywiście, jednym z nich jest ciąża. Ale spóźniający się okres może być również oznaką stresu czy zaburzonej równowagi hormonalnej. Istnieją również kobiety, u których nieregularne miesiączki są całkowicie normalne i nie są objawem żadnych poważniejszych schorzeń.

U większości kobiet, miesiączka zaczyna się kiedyś między 10 a 15 rokiem życia. W ciągu pierwszych dwóch lat od rozpoczęcia miesiączkowania, hormony mogą wciąż się dostosowywać. Dlatego spóźniające się okresy u nastolatek są częstsze i zazwyczaj nie są powodem do obaw.  

Niektóre możliwe powody spóźniającej się miesiączki:

Stres

Stres może zaburzyć gospodarkę hormonalną, zmienić Twoją codzienną rutynę, a nawet wpływać na część mózgu odpowiedzialną za regulowanie Twojego cyklu. Z biegiem czasu, stres może prowadzić do chorób lub nagłego przyrostu masy ciała lub jej straty – a te mogą mieć wpływ na Twój cykl menstruacyjny.

Niska masa ciała

U kobiet cierpiących na zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja czy bulimia, miesiączki mogą być nieregularne, a w niektórych przypadkach - zanikają.  

Otyłość

Podobnie jak niska masa ciała, otyłość może powodować zmiany hormonalne. Spóźniający się okres może być ich skutkiem. 

Choroby przewlekłe

Choroby przewlekłe, takie jak np. cukrzyca czy celiakia, mogą również mieć wpływ na regularność cyklu menstruacyjnego. Zmiany stężenia cukru we krwi są związane ze zmianami hormonalnymi, więc przy źle kontrolowanej cukrzycy miesiączki mogą być nieregularne.

Kiedy udać się do lekarza?

Lekarz prawidłowo zdiagnozuje przyczyny twoich spóźniających się okresów oraz omówi z Tobą możliwości leczenia, jeśli jest potrzebne. Zapisuj zmiany w cyklu, jak również inne zmiany zdrowotne, aby pokazać je lekarzowi. To pomoże mu postawić diagnozę.

Z lekarzem skontaktuj się od razu, jeśli masz bardzo silne krwawienie, gorączkę, silny ból, nudności i wymioty lub krwawienie, które trwa dłużej niż siedem dni.