Co zrobić gdy lekarz odmawia wypisania recepty środki antykoncepcyjne?

Jeśli chcesz zacząć brać pigułki antykoncepcyjnych, będziesz musiała najpierw udać się do lekarza - ginekologa aby wykonać niezbędne badania i wykluczyć przeciwwskazania do stosowania przez Ciebie hormonalnych metod antykoncepcji.  Może się tak zdarzyć, że mimo braku przeciwskazań, ginekolog odmawia Ci wypisania recepty. Co zrobić w takim przypadku? 

W Polsce, lekarz może odmówić wypisania recepty jeśli jest to niezgodne z jego sumieniem. Jeśli nie masz 16 lat, lekarz nie musi Cię nawet informować o swojej decyzji – wystarczy że porozmawia z Twoimi rodzicami i im przekaże wszystkie informacje na ten temat. Niestety, ostateczna decyzja będzie zależała od danego lekarza.

Jeśli masz ukończone 16 lat, ale nie jesteś jeszcze pełnoletni/a, lekarz może odmówić wypisania recepty z powodu Twojej niepełnoletności lub z powodu swoich przekonań. W takim przypadku, możesz powołać się na Konwencję o Prawach Dziecka. Jest to międzynarodowy dokument, który Polska podpisała w 1991 roku i który stanowi, że małoletni maja prawo do edukacji i usług w zakresie planowania rodziny. To znaczy, ze lekarz nie może Ci odmówić antykoncepcji jeśli nie ma do tego przeciwskazań medycznych. Jeśli mimo to, Twój lekarz odmawia wypisania recepty, najlepiej poszukać innego lekarza, który będzie szanować Twoje prawa.

Jeśli masz ukończone 18 lat, lekarz może odmówić Ci antykoncepcji na podstawie tak zwanej klauzuli sumienia. Oznacza to, że lekarz który nie popiera seksu przedmałżeńskiego lub nie uznaje antykoncepcji hormonalnej dla kobiet, może odmówić wypisania recepty na takie leki. Jeśli tak się stanie, pamiętaj że lekarz ma obowiązek wyjaśnić Ci powody swojej decyzji i podać Ci imię, nazwisko oraz adres lekarza który będzie mógł wypisać taka receptę.

Pamiętaj, ze jeśli lekarz nie dopełnia swoich obowiązków możesz złożyć na niego skargę.