Czym jest antykoncepcja awaryjna?

W przy­pad­ku pęk­nię­cia pre­zer­wa­ty­wy lub niezabezpieczonego stosunku można zapobiec niechcianej ciąży stosując tzw. antykoncepcję awaryjną  tzw. pi­gu­łkę „po” (zwaną też antykoncepcją postkoitalną lub doraźną).  Aby zastosować tą metodę antykoncepcji, kobieta powinna przyjąć jedną tabletkę, w ciągu 72 godzin po stosunku. Tabletka ta zawiera całą dawkę substancji czynnej.  Tabletki ‘po’ działają poprzez blokowanie i opóźnianie owulacji - zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia nie jest to środek wczesnoporonny.

Jak dostać antykoncepcję awaryjną? 

Aby zastosować antykoncepcję doraźną, dziewczyna musi udać się do lekarza.  Może to być lekarz pierwszego kontaktu lub ginekolog, nie ma to znaczenia. Pigułka ‘po’ kosztuje ok. 50 zł. Jeśli masz stałego partnera, dobrym pomysłem może być wykupienie pigułki wcześniej, na wszelki wypadek. W przypadku antykoncepcji awaryjnej liczy się czas – pigułki są najskuteczniejsze jeśli są zażyte do 24h po stosunku.  Jeśli prezerwatywa pęknie w piątek, będzie Wam bardzo trudno znaleźć lekarza, który wypisze receptę na czas.

Czy pigułka ‘po’ szkodzi zdrowiu?

Antykoncepcja awaryjna jest bezpieczna i nie powoduje problemów zdrowotnych. Jednak warto pamiętać, że jest to lek zaprojektowany do sporadycznego użytku i nie powinien być używany jako codzienna metoda antykoncepcyjna. 

Skuteczność  

Pigułka ‘po’ jest skuteczna w 89%, jeśli kobieta przyjęła ją w ciągu 72 godzin po stosunku (w 95% jeśli w ciągu 24 godzin). Antykoncepcja awaryjna zmniejsza możliwość zajścia w ciążę nawet do 120 godzin po stosunku (5 dni) ale ich skuteczność zmniejsza się z każdym dniem.